Xenon

Xenon

Technologie wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym z każdym rokiem stają się coraz bardziej innowacyjne. Dzięki temu użytkowanie samochodów staje się zdecydowanie bardziej komfortowe i bezpieczne. Producenci starają się maksymalnie ułatwić użytkownikom obsługę pojazdów. Jednym z elementów, który temu służy jest oświetlenie typu xenon.
Xenony to montowane są w samochodach jako jeden z rodzajów reflektorów. Wykorzystywane są na rynku motoryzacyjnym od lat 90-tych XX wieku. Charakteryzuje je efektywność w działaniu. Przede wszystkim, oświetlenie xenonowe ma bardzo długą żywotność, szczególnie w porównaniu z oświetleniem standardowym, jakim są reflektory halogenowe. Zwykłe żarówki działają aż o 10 razy krócej! Dodatkowo, xenon zapewnia lepszą emisję światła, którego barwa jest bardzo zbliżona do światła naturalnego. Dzięki temu wzrok osoby kierującej pojazdem nie męczy się tak szybko, jak w przypadku oświetlenia halogenowego. Tym samym, obsługa samochodu staje się bezpieczniejsza. Jeszcze jedna rzecz wyróżnia xenony. Chodzi mianowicie o natężenie światła, które jest aż 3 razy większe niż ma to miejsce przy innym rodzaju oświetlenia. Jednocześnie pobór mocy jest o 1/3 mniejszy. Pomimo tak silnego światła o dużym natężeniu, wydzielanie ciepła jest stosunkowo niewielkie.
Warto zdawać sobie sprawę z tego czym jest owy xenon. Jego nazwa pochodzi od gazu szlachetnego – xenonu. Wypełnia on szklaną bańkę. Pod wpływem napięcia, xenon zaczyna emitować niezwykle silne światło kolorystycznie zbliżone do naturalnego. Źródłem światła w tego rodzaju oświetleniach samochodowych jest żarnik. Na stronie http://xenon-przetwornice.pl/ można przeczytać nieco więcej na temat samego oświetlenia xenonowego. Warto wiedzieć, jakie są jego zalety, ponieważ coraz częściej spotyka się tego typu oświetlenie w wielu miejscach.
Pomimo tego, że xenony wypadają zdecydowanie lepiej w porównaniu z reflektorami halogenowymi, należy pamiętać o jednej, bardzo istotnej kwestii. Światło emitowane przez xenon jest niezwykle silne. W związku z tym, łatwo można oślepić kierowcę nadjeżdżającego znad przeciwka. Na szczęście, w bardzo prosty sposób można temu zapobiec. Wystarczy pamiętać, aby światła w samochodzie były zawsze ustawione we właściwej pozycji, nie za wysoko.

Komentarze wyłączone.