Wyjazdy językowe dla dzieci

Wyjazdy językowe dla dzieci

I speak English… Ich spreche Deutch… Znajomość języków obcych w dobie dwudziestego pierwszego wieku okazuje się niezwykle ważna. Szczególnie w kontekście pozyskiwania pracy za granicą czy nawet w kontekście wyjazdów wakacyjnych, gdy komunikacja z obcokrajowcami wpływa na komfort pobytu w danym miejscu. Nic zatem dziwnego, że wielu rodziców skłania się ku dodatkowym lekcjom języków obcych dla swoich dzieci. Często bywa nawet tak, że dziecko równocześnie uczy się mówić w ojczystym języku i zarazem uczęszcza na lekcje z języka angielskiego, języka niemieckiego czy języka francuskiego. W jakim wieku pociecha powinna rozpocząć swoją przygodę z językiem? Jak sprawić, by nauka języków obcych była nie tylko przykrym obowiązkiem, ale również przyjemną i efektywną zabawą? Okazuje się, że odpowiedzi na te pytania wcale nie są trudne. Jeśli chcemy, by dzieci chętniej i efektywniej uczyły się danego języka, musimy przede wszystkim podejść do sprawy w odpowiedni sposób. Doskonałym sposobem na naukę są nie tylko kursy czy prywatne lekcje z native speakerem. Coraz częściej polscy uczniowie wyjeżdżają również na warsztaty zlokalizowane poza granicami naszego kraju. Nierzadko są to nie tylko krótkie, wakacyjne przygody. W wielu przypadkach wspomniane wyjazdy trwają pół roku lub dłużej. Wszystko zależy oczywiście od specyfiki danego rozwiązania.

Korzyści z nauki języków dla dziecka

Nauka języków obcych okazuje się bardzo efektywna nie tylko u dorosłych, ale również u dzieci. Wielu badaczy wykazuje w swoich badaniach, że przyswajana wiedza w formie zabawy gwarantuje najmłodszym lepszy start w przyszłości (gdy nauka będzie opierała się w mniejszym stopniu na zabawach, a w większym na przyswajaniu teorii, słówek czy zasad językowych). Nawet trzyletnie dziecko jest w stanie opanować proste słowa w języku obcym. Najbardziej popularnym językiem obcym dla rodziców nadal – niezmiennie od wielu lat – jest oczywiście język angielski. Dzieciaki mają dodatkowe zajęcia z tego przedmiotu już w tak zwanych „maluchach”, czyli w najmłodszych grupach przedszkolnych (do których uczęszczają trzylatki i czterolatki). Nauka przez zabawę to nie jedyna opcja. Wielu dorosłych stawia również na tak zwany bilingwizm. Innymi słowy, dziecko uczy się dwóch języków jednocześnie. Moda na takie „wychowanie” pojawia się przede wszystkim w rodzinach, w których rodzice mówią w dwóch różnych językach rodzimych (na przykład gdy matka jest Polką, a ojciec Anglikiem).

Nauka języków w szkole – przedszkole, SP, gimnazjum i szkoła średnia

Języków obcych uczymy się w zasadzie już od szkoły podstawowej. Na przestrzeni ostatnich kilku lat moda na różne języki znacznie się zmieniała. Jeszcze dwadzieścia lat temu w szkołach uczono dla przykładu języka rosyjskiego. Ostatnie dziesięć lat to przede wszystkim ogromna fala napływowa, wraz z którą w szkołach pojawiał się język angielski. Dziś trudno wskazać liczbę języków obcych w różnych placówkach. Nadal język angielski jest najbardziej popularny, jednakże obok niego dzieci i młodzież chętnie uczą się takich przedmiotów jak język francuski, niemiecki czy włoski. W szkole podstawowej zazwyczaj jest to jeden język obcy, jednak już w gimnazjum czy szkole średniej uczniowie uczą się przynajmniej dwóch języków. W ostatnim czasie bardzo popularne stały się również szkoły języków obcych. Stanowią one alternatywę dla zajęć lekcyjnych oraz jednocześnie pozwalają rozszerzyć podstawową wiedzę gwarantowaną przez Ministerstwo Edukacji. Dodatkowe zajęcia przydadzą się oczywiście w dorosłym życiu.

Dodatkowe możliwości dla uczniów

Zaawansowana znajomość języków obcych znacznie poszerza horyzonty młodych ludzi. Matura międzynarodowa czy studia lingwistyczne to tylko niektóre zalety związane ze znajomością języka angielskiego czy niemieckiego. Jakie możliwości nauki mają dzisiaj dzieci oraz młodzież? Przede wszystkim są to lekcje w szkołach. Placówki organizują również wycieczki zagraniczne czy zajęcia pozalekcyjne. Alternatywą są wspomniane wcześniej szkoły językowe – często na bardzo wysokim poziomie.

Wyjazdy zagraniczne – możliwości dla ucznia i studenta

angielskiW ostatnim czasie wyjazdy językowe dla dzieci i młodzieży stały się popularną formą spędzania wakacji czy ferii. Wymiany między uczniami czy wycieczki organizowane przez szkoły językowe dają niesamowite możliwości. Dzięki wyjazdom można nie tylko zawrzeć nowe znajomości, ale również podszkolić język i opanować go w stopniu zaawansowanym (przede wszystkim w mowie, ale także w piśmie). Często osoby wyjeżdżające za granicę w latach młodzieńczych, decydują się również podjąć poza granicami naszego kraju studia.
Nauka języków obcych to dla młodych ludzi wielka szansa, z której jak najbardziej powinni oni przy każdej okazji korzystać. Każdy kontakt z językiem daje nam dzisiaj nieograniczone możliwości, dlatego zapisanie się na kurs czy wyjazd zagraniczny otwierają nową bramę, za którą kryją się pozytywne niespodzianki oraz korzyści. Warto uczyć się nowych języków już od najmłodszych lat. Już w okresie przedszkolnym czterolatkom (a czasami nawet mniejszym dzieciom) oraz ich rodzicom przedstawia się propozycje zajęć z języka obcego w formie zabawy.

Dwujęzyczność dzieci staje się coraz bardziej popularna, a wczesna nauka języka przekłada się na późniejsze sukcesy. Nie wspominając już o pozostałych plusach (o których mowa była wcześniej), związanych z efektywną nauką języka niemieckiego, angielskiego czy włoskiego. Wydaje się, że znajomość języków staje się nie tylko zaletą danej osoby, ale również pewnym minimum, pozwalającym żyć sprawnie oraz interesująco.

Komentarze wyłączone.