Tworzenie stron WWW – mężczyzna versus kobieta

Tworzenie stron WWW – mężczyzna versus kobieta

Wielu badaczy z dziedziny psychologii od lat zastanawia się, jakie są różnice między kobietami i mężczyznami. Jedni twierdzą, że płeć męską i żeńską łączy jedynie przynależność do tego samego gatunku, mniej skrajni natomiast uważają, że tych różnic jest tak naprawdę tylko kilka (i odnoszą się jedynie do strefy emocjonalnej i poznawczej), a ostatecznie to proces socjalizacji powoduje ich wyolbrzymienie.

Spór w tej kwestii trwa i nie zamierzam go rozstrzygać, pragnę jedynie zwrócić uwagę na to, że niezależnie od poglądu (że albo się z różnicami rodzimy albo te różnice nabywamy w procesie socjalizacji), w dorosłym życiu te różnice są jednak widoczne. Potocznie żartujemy przecież nawet, że mężczyźni pochodzą z Marsa, a kobiety z Wenus.

Jeżeli chcemy w internecie zaprezentować treści skierowane typowo do mężczyzny, bądź odwrotnie, naszym głównym odbiorcą ma być kobieta, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że tworzenie stron www dla różnych płci, będzie różnie wyglądało.

Czym różnić się będą strony www dla kobiet od stron skierowanych do mężczyzn?

Kobiety są zazwyczaj estetkami, wymagają aby ich otoczenie było ładne, schludne. Zależy im na tym, aby w ich mieszkaniach było przytulnie, kupują masę rzeczy, które upiększają wnętrza, ocieplają atmosferę. Mężczyźni natomiast wolą surowe, klasyczne wnętrza, w sypialni kawalera stoi łóżko, szafa, stoliczek nocny i … koniec. Brakuje tzw. „bibelotów” (zdjęć w ramkach, figurek, ozdobnych świec, itp.), które kobiety uwielbiają.

Prawda jest taka, że tworzenie stron www dla kobiet będzie trochę trudniejsze, a właściwie będziemy musieli poświęcić temu więcej czasu. Jeżeli będziemy chcieli stworzyć witrynę kobiecą, czy np. sklep z produktami dla kobiet, skupić powinniśmy się na każdym detalu, jaki znajdzie się na stronie. Kobiety zauważą wszystkie nasze błędy, brak spójności oraz ewentualne niedociągnięcia. Ponadto, jeżeli wygląd strony będzie nieładny, byle jaki, na pewno nie zyska sympatii płci pięknej. Tworzenie stron www z myślą o kobietach musi się również skupić na samej konstrukcji strony, tak aby była łatwa w użytkowaniu oraz wszystko było czytelne, a informacje proste do wyszukania. Ponadto dobrze, jeżeli użytkowniczka poczuje, że autor robi lub zrobił coś z myślą właśnie o niej. Możemy to uzyskać np. dzięki newsletterowi, który dostarczy zarejestrowanej kobiecie informacje z dziedzin, które ją właśnie interesują (przy formularzu rejestracyjnym zapytajmy o krąg zainteresowań).

Tworzenie stron www z myślą o mężczyznach będzie prawdopodobnie znacznie łatwiejsze. Strona męska powinna być klasyczna, prosta, nie musi „rozpieszczać” użytkowników. Mężczyźni są lepsi od kobiet w sprawach technicznych, więc o ile strona nie powinna być trudna w obsłudze, o tyle nie musi być specjalnie uproszczona.

Ważne jest przy serwisach tworzonych szczególnie z myślą o konkretnej płci, abyśmy pamiętali o kilku najważniejszych różnicach, bowiem za sprawą tych różnic, również i tworzenie stron www dla kobiet i mężczyzn, będzie trochę inne.

Skomentuj