Rower czy samochód

Rower czy samochód

Przyjazny środowisku rower czy funkcjonalny i niezawodny samochód osobowy? Który z wymienionych pojazdów okazuje się pod wieloma względami lepszy i bardziej przydatny? Wbrew pozorom wcale nie tak łatwo odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy zresztą od tego, komu je zadamy. Osoby zmotoryzowane od lat z pewnością stwierdzą, iż to auto osobowe cieszy się największym poważaniem w dobie dwudziestego pierwszego wieku, kiedy to czas liczy się dla człowieka naprawdę wyjątkowo. Z drugiej strony mamy jednak miłośników ekologicznego, zdrowego i przede wszystkim aktywnego trybu życia. Ci ostatni z pewnością nieraz udowodnili, że poruszanie się przy pomocy roweru z pewnością ma swoje wartościowe zalety. Jeśli chcemy zatem zdecydować, który środek transportu jest lepszy, powinniśmy wskazać główne wady oraz zalety każdego z nich. Jak się bowiem okazuje i samochód, i rower mają ich przynajmniej kilka.

Zalety posiadania samochodu

Posiadanie samochodu wiąże się przede wszystkim z wieloma plusami czy zaletami. Jeśli chcemy dotrzeć gdzieś szybko i bez przeszkód, po prostu wsiadamy w auto i dostajemy się w wybrane miejsce. Codziennie siadamy „za kółko” by odwieźć do szkoły/przedszkola dzieci, dostać się do pracy lub zrobić większe zakupy w centrum handlowym położonym za miastem. Wycieczka weekendowa na łono natury to nie problem. Możemy po prostu „zapakować” rodzinę do auta i wybrać się na całodniowy piknik. Dzięki pojazdom samochodowym jesteśmy w stanie odwiedzać bliskich i znajomych mieszkających nawet kilkadziesiąt kilometrów od miejsca naszego zamieszkania. Możemy to zrobić w ciągu jednego dnia bez włóczenia się po dworcach kolejowych i autobusowych. Własny samochód to również ogromny komfort dla wielu kierowców oraz pasażerów. Podczas jazdy nie obchodzi nas pogoda czy temperatura.

Zalety posiadania roweru

Każdy miłośnik zdrowego i sportowego trybu życia ceni sobie rower przede wszystkim dlatego, że dzięki niemu można miło i jednocześnie aktywnie spędzać czas. Zapalony „kierowca” roweru jest w stanie podróżować nawet wtedy, gdy za oknem pada śnieg, a temperatura spada poniżej zera. Oczywiście warto zaznaczyć, że nie każdy jest gotowy na takie poświęcenie. Jak się okazuje, rowery cieszą się zainteresowaniem przede wszystkim w okresie wiosenno-letnim. To właśnie wtedy wielu kierowców rezygnuje z samochodów na rzecz aktywniejszej alternatywy. Zainteresowanie rowerami wzrasta przede wszystkim w dużych miastach, gdzie władze miejskie inwestują w rozbudowę ścieżek rowerowych. Niemniej jednak warto również zauważyć, że także mniejsze miejscowości pod tym względem rozwinęły się zauważalnie na przestrzeni ostatnich kilku lat.

Wady auta

Jeśli chodzi o ujemne skutki posiadania auta, wielu kierowców wskazuje przede wszystkim na finanse. Już sam zakup samochodu naraża nas na ogromne koszty. Gdy dodamy do tego niezbędne opłaty, ubezpieczenia OC i AC czy chociażby ceny benzyny, z pewnością może nam zrzednąć mina. Niemniej jednak warto pamiętać o tym, że za wygodę i bezpieczeństwo musimy zapłacić. Dodatkowym minusem są różnego rodzaju awarie, które w każdej chwili mogą „dopaść” nasz samochód. W takich przypadku warto mieć numer do zaufanego mechanika, by szybko i w miarę tanio pozbyć się uciążliwego problemu.

Wady rowerów

Największą wadą roweru jest jego niewielki zasięg. Możemy przy jego pomocy poruszać się po mieście, jednak dłuższe wycieczki – przynajmniej dla przeciętnego zjadacza chleba – nie wchodzą w grę. Wadą może być również pogoda, ponieważ podczas ulewy czy mrozów nie jeździ się najprzyjemniej. Niemniej jednak zdarzają się miłośnicy kolarstwa. Ci ostatni są w stanie przemierzać na rowerze nawet tysiące kilometrów. Bez względu na deszcz, wiatr czy temperaturę.

Wypożyczalnie aut i rowerów

Zainteresowanie rowerami i samochodami rośnie. Warto jednak zauważyć, że nie każdy – z różnych powodów – posiada wspomniane pojazdy. Rozwiązaniem problemu w obu przypadkach okazują się wypożyczalnie. Zarówno wypożyczalnia samochodów, jak i wypożyczalnia rowerów cieszą się ogromną popularnością wśród polskiego społeczeństwa. Co więcej, władze miejskie coraz częściej dbają o dostarczanie mieszkańcom tak zwanych rowerów miejskich, dzięki którym na co dzień można przemieszczać się między różnymi dzielnicami. Jeśli chodzi z kolei o samochody, wypożyczalnie aut powstają przede wszystkim w dużych aglomeracjach. W ofercie firmy wypożyczające mają między innymi samochody osobowe oraz samochody dostawcze. Jeśli nagle zepsuje się nam auto, szybko możemy zdobyć samochód zastępczy w bardzo atrakcyjnej cenie. Często wynajem opłaca się bardziej niż zakup biletu miesięcznego czy najem taksówki. Chociażby dlatego lepiej skłonić się w stronę takich działalności jak wypożyczalnia samochodów.

Jak się okazuje, trudno ocenić, który środek transportu będzie dla nas lepszą opcją. Wszystkie rozwiązania z pewnością mają cenne zalety i nieco mniej chlubne wady. Niemniej jedne te ostatnie w kontekście plusów z pewnością są dla nas mniej istotne i często nawet niezauważalne.

Komentarze wyłączone.