Projektowanie stron www wymaga planu

Projektowanie stron www wymaga planu

Wszystkie strony internetowe, które tworzone są przez profesjonalne i zarazem dobre firmy informatyczne, tworzone są na kilku etapach. Pierwszym i zarazem najważniejszym jest projektowanie stron www, któremu graficy (i nie tylko) poświęcają całkiem sporo uwagi. Warto podkreślić, że projekt strony to nie wyłącznie jego wizualna strona, a także i wszystkie ustalenia dotyczące funkcjonalności, wraz z rozmieszczeniem modułów na stronie oraz ustaleniem sposobu rozmieszczenia całej treści na witrynie.

Zacznijmy od tego, że projektowanie stron www jest oczywiście poprzedzone długimi rozmowami, ustaleniami pomiędzy właścicielem firmy, a jej pracownikami. Z jednej strony bowiem każdy zlecający (lub prawie każdy) ma swoje wyobrażenie tego, jak chciałby, aby wyglądała strona internetowa. Jednocześnie firma informatyczna, która na co dzień obserwuje środowisko Internetu oraz wdraża wiele projektów każdego dnia (dodatkowo, posiada kilkuletnie doświadczenie), naprawdę podpowiedzieć może osobie inwestującej we własny serwis, jakie rozwiązania sprawdzają się w sieci, a jakie zupełnie nie mają prawa bytu, jakie panują trendy internetowe oraz w jaki sposób budować strony, by były one intuicyjne i zgodne z zasadami usability (o których nie wolno nam zapominać!).

Samo projektowanie stron www, a dokładniej szkicowanie strony (często pierwszej wersji na kartce papieru) zaczyna się już po ustaleniach ze zlecającym oraz po podpisaniu umowy na wykonanie serwisu. Graficy zabierają się za pracę nad wyglądem strony, by w oparciu o zebrane informacje oraz materiały dostarczone przez zlecającego, stworzyć stronę kompletną.

Można powiedzieć, że projektowanie stron www wykonywane jest „aż do skutku”, czyli do momentu, w którym zlecający w pełni zaakceptuje powstający projekt. Dlatego właśnie tak trudno określić dokładnie, jak długo będą trwały prace nad projektem graficznym. Już pierwsza wersja może być tak trafiona w gust zlecającego, że będą konieczne do wprowadzenia tylko małe poprawki. Może być jednak i tak, że pierwsza wersja będzie w całości do poprawy, czyli praktycznie pracę nad projektem zespół grafików rozpocznie od zupełnego zera.

Po projekcie czas przejść do następnego etapu, a mianowicie do kodowania witryny internetowej. Jest to już praca informatyków firmy, programistów. W czasie kodowania strony, kontakt ze zlecającym na chwilę się „urywa”. W tym czasie powinien zająć się wybraniem domeny oraz hostingu dla serwisu (czyli adresu internetowego oraz miejsca na serwerach dla strony). Firmy wykonujące strony internetowe często oferują usługi hostingowe (chociaż wcale nie musimy decydować się na hosting u firmy, która robi nasz serwis) lub po prostu pomoc w wyborze hostingu oraz domeny. Wcześniejsze doświadczenie zawsze pozwala na podpowiedzenie, które rozwiązania są najkorzystniejsze finansowo oraz jednocześnie zapewniające bezpieczeństwo (a jest to przecież niezwykle ważne).

Po zakodowaniu strony oraz po wybraniu hostingu, domeny, możemy wreszcie uruchomić stronę w sieci. Czasami (szczególnie przy bardzo zaawansowanych stronach) serwisy uruchamiane są na serwerach testowych i dopiero po tym, jak zlecający „przeklika” sobie stronę, sprawdzając poprawność jej działania, można ją uruchomić w Internecie pod adresem, pod którym miała się znajdować.

 

Komentarze wyłączone.