Ogrzewamy dom

Ogrzewamy dom

Ogrzewanie w domu lub w każdym innym budynku o dowolnym pomieszczeniu jest w naszym klimacie sprawą naturalną. Nie znając minimalnych temperatur w grudniu, styczniu i w lutym, wiemy, że możemy spodziewać się zarówno łagodnej, jak i bardzo ostrej zimy. Kiedy remontujemy lub budujemy dom, system grzewczy ma niebagatelne znaczenie, dlatego jego dobór musi przebiegać dokładnie i bez pośpiechu. Musimy zastanowić się nad przeznaczeniem każdego pomieszczenia z osobna, nad izolacją budynku, nad podłogą, wysokością ścian, doborem okien i drzwi oraz przede wszystkim bezpieczeństwem. Te wszystkie czynniki wpływają na nasz wybór. Instalacje grzewcze są takim elementem, który najlepiej jest wybrać według konstrukcyjnego planu budynku.
Przede wszystkim musimy wybrać kocioł, będący podstawowym źródłem ciepła w domu. Jego wielkość musi być ściśle dostosowana do powierzchni budynku. Od wielkości tego urządzenia zależy również jego moc. Jeżeli odpowiednio go dobierzemy, wówczas instalacje grzewcze będą pracować bez zarzutu gwarantując jak najmniejsze zużycie energii. Kocioł musi być również dostosowany do rozmiarów całej instalacji oraz liczby grzejników, które będą do niego pośrednio podłączone. W doborze wielkości kotła najlepiej zwrócić się o pomoc specjalisty. Każdy fachowiec wie, że jeśli wybierzemy zbyt mały kocioł do powierzchni przeznaczonej do ogrzania, temperatura nie osiągnie takiej wartości, jaką będziemy chcieli uzyskać poprzez jej nastawienie. Będzie przy tym pracował na największych obrotach zużywając się i obniżając swoją żywotność. Kocioł nie powinien być także zbyt duży, ponieważ wówczas jego moc nie pozwoli uzyskać adekwatnej temperatury, a przy okazji samo urządzenie może ulec szybszemu zanieczyszczeniu przez odpad grzewczy.
Standardowy montaż kotła obejmuje nie tylko dopasowanie go do pomieszczenia i jego przeznaczenia, ale również dotyczy narzuconych norm krajowych. Przepisy bezpieczeństwa głoszą, że instalacje grzewcze powinny charakteryzować się typem otwartym. Dzięki temu jego praca jest wydajna, a tym samym nie naraża użytkowników na niebezpieczne awarie. Zamknięty rodzaj instalacji sprawia, że w przypadku odcięcia dopływu prądu, na skutek braku funkcjonowania pompy, nie ma oddania energii kotła, co podwyższa ciśnienie wewnątrz i może uszkodzić cały układ. Kocioł powinien być wyposażony w tak zwane naczynie przelewowe. Ważne jest również wyznaczenie odpowiedniego pomieszczenia, w którym zainstalowany będzie kocioł. Taka powierzchnia zamknięta, ale wentylowana, nosi nazwę kotłowni. Pomieszczenie to nie może być niestabilne oraz palne. Zaleca się więc odpowiednie wypoziomowanie podłogi, w celu stabilnego ustawienia kotła tak, by instalacje grzewcze mogły działać bez zarzutu. Co się tyczy systemu wentylacyjnego, może być on prosty, ale nie wolny od pewnych narzuconych schematów. Wentylacja składać się musi z dwóch kanałów: nawiewu i wyprowadzania powietrza. Powinny się one znajdować na przeciwległych względem siebie ścianach tak, aby kocioł mieścił się po środku – między nimi. Nawiew pochodzić musi z dołu, a więc jego montaż zaleca się tuż nad podłogą. Z kolei wywiew powinien mieścić się bezpośrednio pod sufitem. Oba przewody odprowadzający i doprowadzający powietrze mogą mieć kształt okrągły o średnicy około piętnastu centymetrów lub kwadratowy, którego boki powinny mieć taką sama wartość. Rzadko kiedy zdarza się, że kotłownia jest kontrolowana pod względem bezpieczeństwa, ale musimy pamiętać, że przeznaczając nieodpowiednie pomieszczenie na użytek systemu grzewczego narażamy życie wszystkich domowników lub użytkowników całego budynku. Kocioł powinien mieć zatem miejsce odpowiednio dopasowane do jego wielkości i przeznaczenia. Musimy również pamiętać o integralności całego systemu grzewczego.koc
Instalacje grzewcze muszą składać się z odpowiednio dopasowanych do siebie części, takich jak grzejniki, czy komin, który również musi posiadać określone wymiary dostosowane do samego kotła. Ważna jest tu przede wszystkim średnica wnętrza komina oraz rodzaj tej wewnętrznej instalacji. Jeżeli zależy nam na czystym powietrzu i prawidłowym działaniu systemu, musimy pamiętać o odpowiedniej wysokości komina, który powinien być wyższy niż elementy zadaszenia. Kocioł musi być regularnie czyszczony przez użytkowników. Nie wymaga to specjalnych kompetencji, ale ostrożności. Musimy pamiętać, że jeżeli zaniechamy czyszczenia kotła, to możemy spodziewać się obniżenia jego wydajności. Zanieczyszczony kocioł nie jest sprawny, ponieważ zwiększona zostaje jego izolacja. Osad wewnątrz oraz na zewnątrz urządzenia może powodować wydzielanie się niepożądanych substancji. Zaleca się nie tylko cotygodniowe oczyszczanie kotła z osadu, ale również możliwe czyszczenie całego systemu po każdym sezonie jesienno-zimowym, w którym instalacje grzewcze są wykorzystywane.
Jeżeli chcemy, aby kocioł pracował i służył nam jak najdłużej, samo czyszczenie i przygotowanie oraz wyznaczenie odpowiedniego pomieszczenia nie wystarczy. Ważne jest bowiem również utrzymanie odpowiedniej temperatury urządzenia, która zależy od jego rodzaju, konkretnego przeznaczenia oraz paliwa. W tym przypadku najlepiej skonsultować się z fachowcem lub zapoznać się z typami systemów do ogrzewania pomieszczeń. Kontrola temperatury kotła zwiększa jego żywotność oraz podnosi efektywność i oszczędność energii, a także wpływa na bezpieczeństwo jego pracy.
Instalacje grzewcze muszą być ściśle dostosowane do warunków budynku oraz żądanych efektów. Dobór źródła ciepła jest najważniejszy, ale należy zwrócić uwagę na całość, a więc rozpatrzeć poszczególne połączenia i przewody, a także rozróżnić konkretne układy ogrzewania. Ogrzanie pomieszczenia może być wspomagane dodatkowym piecem lub kominkiem. Musimy zatem dobrać kocioł, wiedząc, czy będzie on samodzielnym układem, czy jednym z wielu elementów ogrzewania. Warto zorientować się przed zakupem, jakie modele kotłów wchodzą w grę w przypadku naszego domu czy mieszkania. Szeroki wybór znajdziemy dla przykładu na stronie www.sjsgroup.pl. Warto również pamiętać o innej ważnej rzeczy. Instalacje grzewcze nie mogą wchodzić w konflikt z pozostałymi systemami, takimi jak przewody elektryczne, wodne i gazowe. Aby zwiększyć bezpieczeństwo należy zatem zaprojektować instalacje, biorąc pod uwagę zależności między nimi.

Komentarze wyłączone.