Mieszkanie potrzebne od zaraz

Mieszkanie potrzebne od zaraz

Posiadanie własnego mieszkania daje poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Znalezienie idealnego lokum wbrew pozorom nie jest takie proste. Nawet wtedy, gdy na rynku znajduje się mnóstwo ogłoszeń. Problem pojawia się przede wszystkim w sytuacji, gdy sami nie wiemy jakiego mieszkania poszukujemy. Rynek oferuje dzisiaj naprawdę różnorodne nieruchomości mieszkalne. Wśród propozycji znajdziemy oczywiście nowoczesne mieszkania deweloperskie czy mieszkania z rynku wtórnego. Obok rodzaju budynku liczy się również lokalizacja i przede wszystkim cena. Ilość wytycznych mnoży się w nieskończoność, a to z kolei zmniejsza szansę znalezienia odpowiedniego mieszkania (idealnego pod każdym względem). Jak zatem poradzić sobie ze znalezieniem zaufanego i satysfakcjonującego mieszkania? Co zrobić, jeśli lokal jest za drogi, a my aktualnie nie dysponujemy dostateczną ilością środków finansowych? Jak efektywnie szukać mieszkania, jeśli nie mamy czasu na poszukiwania? Każda osoba planująca zakup mieszkania powinna poznać odpowiedzi na te pytania.

Przegląd ogłoszeń internetowych

Jak rozpocząć poszukiwania idealnego mieszkania czy domu? Wiele osób zaczyna oczywiście od internetu, ponieważ to właśnie tam znajdziemy strony z ogłoszeniami. Co ważne, te ostatnie aktualizowane są w zasadzie z godziny na godzinę. Jeśli szukamy mieszkania od osoby prywatnej, musimy uważać na ogłoszenia od agencji nieruchomości. Warto jednak wspomnieć, że na wielu stronach www podczas przeglądania witryny można zaznaczyć odpowiednie opcje, które wykluczają na przykład obecność ofert publikowanych przez agencję. Warto korzystać również z wyszukiwarek internetowych, jeśli interesuje nas konkretna dzielnica w konkretnym mieście. Jeśli poszukujemy mieszkania w Poznaniu, na przykład w okolicy parku Cytadela, możemy sprecyzować swoje wymagania wpisując do wyszukiwarki hasło mieszkania Winogrady. Podobnie będzie z innymi miastami czy dzielnicami. Jeśli nie mamy z kolei czasu na samodzielne poszukiwania, możemy zatrudnić do tego agencję nieruchomości.

Agencje nieruchomości

Działania agencji nieruchomości opierają się na dwóch płaszczyznach. Pierwsza z nich to oczywiście sprzedaż mieszkań. Z drugiej strony agent nieruchomości może być również odpowiedzialny za znalezienie odpowiedniego mieszkania. Jeśli zgłaszamy się do wybranej firmy (najlepiej wcześniej sprawdzonej i doświadczonej), powinniśmy jasno określić nasze oczekiwania, by przyspieszyć znalezienie idealnej nieruchomości mieszkalnej. Agent nieruchomości z pewnością spyta o preferowaną lokalizację nieruchomości, jej metraż czy rodzaj. Wyznacznikiem poszukiwań z pewnością stanie się również orientacyjna cena, którą trzeba agentowi podać. Współpraca z agencją nieruchomości wiąże się również z prowizją, którą – w przypadku znalezienia mieszkania – trzeba będzie pokryć. Jeśli zależy nam na czasie, kontakt z wybranym agentem jest jednak jak najbardziej wskazany.

Strony deweloperów

Jeśli poszukujemy mieszkania z rynku pierwotnego, najlepszym źródłem informacji w takiej sytuacji stają się oczywiście profesjonalnie przygotowane strony inwestorów i firm deweloperskich. Informacje na temat danego projektu pojawiają się na stronach deweloperów na długo prze zakończeniem danej inwestycji. Obok wiadomości i aktualności potencjalny klient może również sprawdzić, jak będzie wyglądał planowany budynek bądź całe osiedle mieszkalne. Wszystko za sprawą nowoczesnych wizualizacji trójwymiarowych, gdzie projekty wyglądają bardzo realistycznie i z reguły w stu procentach odpowiadają efektowi końcowemu. Jeśli nie mamy środków finansowych na zakup mieszkania, firma deweloperska zazwyczaj pomaga zorganizować swoim klientom kredyt. Z reguły inwestorzy współpracują z konkretnymi bankami, więc udzielane pożyczki zawiązywane są na dogodnych dla klienta warunkach. Z drugiej strony, jeśli chcemy zdobyć kredyt na własną rękę, musimy być ostrożni. Warto sprawdzić kilka ofert przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Oferty na rynku

Jakie oferty można dzisiaj znaleźć na rynku nieruchomości? Warto podkreślić przede wszystkim fakt, iż rynek nieruchomości od wielu lat pozostaje bardzo zróżnicowany. Ogłoszenia dotyczą nie tylko mieszkań z rynku wtórnego czy pierwotnego, ale również domów jednorodzinnych i tak zwanych bliźniaków (czyli domów dwurodzinnych). Warto sprawdzać nie tylko standard danej nieruchomości, ale również jej okolicę. W cenie są dla przykładu – szczególnie na przestrzeni ostatnich lat – mieszkania budowane na osiedlach położonych za miastem. Te ostatnie posiadają wysoki standard, dobry dojazd do miasta i przede wszystkim wspaniałą lokalizację. Obecność terenów zielonych, cisza i świeże powietrze efektywnie zwracają uwagę Polaków. Wydaje się, że taka tendencja będzie się w kolejnych latach pojawiać coraz częściej.

Zakup mieszkania nie jest prostym zadaniem. Warto dobrze przygotować się do poszukiwań i przede wszystkim sprawnie określić swoje oczekiwania względem poszukiwanej nieruchomości. Z pewnością wspomniane oczekiwania mogą być mniej lub bardziej elastyczne. Niemniej jednak pewne wytyczne trzeba zachować.

Komentarze wyłączone.