Manipulatory przemysłowe

Manipulatory przemysłowe

Bezpieczne, praktyczne i wygodne – manipulatory przemysłowe

Produkcja oraz transport są dzisiaj w znacznej mierze zautomatyzowane. Coraz mniej pracy wykonują ludzie, co pozwala na znacznie większą wydajność, niższe koszty oraz większą szybkość różnego rodzaju działań, a przy tym ich dużą precyzję. Dzisiaj roboty, przenośniki taśmowe, żurawie, wciągarki, przyssawki oraz wszelkiego rodzaju inne urządzenia pozwalają na to, aby produkowanie właściwie wszystkich rodzajów przedmiotów stało się łatwiejsze i mniej obciążało pracowników, którzy są również znacznie mniej przy tym narażeni na różnego rodzaju wypadki przy pracy. W produkcji są używane roboty, które zazwyczaj wytwarzane są na specjalne zamówienie, jeśli mają one wykonywać konkretny rodzaj pracy. Jednak same roboty przemysłowe to nie wszystko, co potrzebne jest do tego, aby móc wydajnie przeprowadzać proces produkcji.

Niezbędne jest przecież także przenoszenie oraz obracanie i wszelkiego rodzaju manipulacja wytwarzanymi przedmiotami, aby mogły być one obrabiane. Właśnie tym zajmuje się tak zwany transport bliski i jeśli na danej hali produkcyjnej chce zastosować się najnowsze urządzenia do produkcji, wtedy też trzeba zadbać o to, aby tego rodzaju transport był również na odpowiednim poziomie. Jeśli zastosuje się zwykły transport ręczny bez użycia specjalnych maszyn do tego przystosowanych, to nie dość, że pracownicy, którzy się nim zajmują, są bardziej narażeni na wypadki, to jeszcze cały proces jest o wiele bardziej wolny, więc tym samym spada także efektywność produkcji, co w przypadku zarówno małych, jak i dużych przedsiębiorstw ma nieraz kluczowe znaczenie. Ponadto nie zawsze pracownicy są w stanie samodzielnie przenosić i manipulować większymi obiektami, które po prostu są za duże lub zbyt dużo ważą.

Dlatego do tego, aby móc wydajnie pracować, konieczne są różnego rodzajunarzędzia i sprzęty.

Jakie? Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej. Wybór jest naprawdę ogromny, ponieważ przedsiębiorstwa zajmując się projektowaniem i wytwarzaniem tego rodzaju urządzeń często starają się jak najbardziej dopasować je do określonych branż, więc tym samym produkcja i transport każdych przedmiotów jest niezwykle łatwy. Obecnie bardzo często wybierane są specjalne, które nazywają się: manipulator przemysłowy. Czym one są? Pod tą nazwą kryją się specjalne urządzenia, które wykorzystują sprężone powietrze do tego, aby móc bardzo łatwo podnosić różnego rodzaju przedmioty, zarówno te mniejsze, jak i większe, cięższe czy też lżejsze. Same manipulatory nie są robotami przemysłowymi, w pobliżu których nie może znajdować się żadna osoba. Są one tak zaprojektowane, aby człowiek mógł z łatwością z nich korzystać i to właśnie on odpowiada za ich pracę. Zadaniem manipulatora, który jest wyposażony w specjalne przyssawki, żurawie, wciągarki czy też haki, magnesy i inne rodzaju zaczepy, jest podniesienie danego przedmiotu, za co odpowiada pracownik, który obsługuje manipulator. Następnie całe urządzenie, które jest zazwyczaj podwieszane na halach produkcyjnych na specjalnych szynach, można przesunąć wraz z transportowanym przedmiotem w inne miejsce, na przykład ułożyć na dalszej części transportera taśmowego czy też na paletach. Manipulatory są zatem bardzo pomocne w każdego rodzaju pracach, nie tylko sprawdzą się one na halach, ale też w wielu innych zakładach produkcyjnych, przemysłowych, na budowach, więc są one wszechstronne oraz niezwykle łatwe w użyciu, a przy tym bezpieczne.


Żurawie, przyssawki, wciągarki

Same manipulatory są tak skonstruowane, aby zapewniały najwyższą ochronę. Ich chwytak jest bardzo stabilny oraz siła chwytania nie ulega obniżeniu nawet wtedy, gdy urządzenie zostanie odłączone na chwilę od prądu. Zazwyczaj manipulatory są projektowane na zamówienie, aby idealnie dopasować się do danych pomieszczeń oraz swojego zadania. Nie należą one do tanich rozwiązań, ale jak zostało już wcześniej wskazane, są one świetnym pomysłem na to, aby usprawnić prace tam, gdzie nie zdaje egzaminu zwykły transport ręczny. Jednak manipulator to nie jedyny środek, który może być wykorzystany.

Często wybierane są też różnego rodzaju żurawie, które potrafią podnosić i przenosić przedmioty w inne miejsca. W halach można spotkać także wciągarki, które pozwalają na szybszy i bezpieczny transport dużych i ciężkich przedmiotów na wyższe kondygnacje. Wszystkie te urządzenia są tak przygotowane oraz zaprojektowane, aby pomagały one pracownikom podczas ich pracy, a przy tym są one również wykonane zgodnie z przepisami określającymi bezpieczeństwo korzystania z nich, więc tym samym decydując się na zastosowanie takich środków transportu bliskiego, znacznie polepsza się jakość pracy oraz sprawi, że jest ona bezpieczniejsza i nie powoduje tak wielu wypadków jak w sytuacji, gdyby to sami pracownicy mieli tylko swoimi siłami transportować i obracać przedmiotami. Jak zostało już wskazane, koszty takich urządzeń nie są niskie, jednak na pewno ich zamówienie będzie strzałem w dziesiątkę wszędzie tam, gdzie chce się polepszyć jakość pracy, zwiększyć jej wydajność oraz ochronę pracowników.

żuraw przemysłowy

schemat wciągarki przemysłowej

Z tego powodu manipulatory oraz inne maszyny są tak często wybierane – z nimi rozwój danej firmy jest łatwiejszy, więc na pewno zaopatrzenie jej w nie jest doskonała inwestycją. Produkowaniem tego rodzaju urządzeń zajmuje się kilka dobrych firm, których wyroby można znaleźć także w Polsce. Wiele z nich jest wykonywanych na zamówienie, jak było to już wspomniane, ale jest to najlepszy sposób na ich idealne dopasowanie do charakteru produkcji oraz miejsca, gdzie ma się ona odbywać. Gdzie znaleźć tego rodzaju przedsiębiorstwa? Najlepiej w internecie, gdzie dostępne są ich strony WWW, na których można bliżej zaznajomić się z dostępnymi technologiami oraz cenami takich urządzeń. Przez internet można także wysyłać zapytania ofertowe, zatem z pewnością będzie to wygodny i szybki sposób na dowiedzenie się czegoś więcej o dostępnych obecnie na rynku manipulatorach, żurawiach, wciągarkach i wielu innych maszynach, bez których już dzisiaj nie może obejść się produkcja wszelkiego rodzaju przedmiotów wszędzie tam, gdzie liczy się efektywność oraz wygoda i szybkość. Na stronie http://www.dalmec.pl/prostota,241.html można poczytać więcej między innymi na temat manipulatorów. Te ostatnie urządzenia z pewnością pełnią w dzisiejszym przemyśle bardzo ważną funkcję. Przede wszystkim podnoszą jednak bezpieczństwo i komfort pracy.

Komentarze wyłączone.