Opieka nad kotem

Opieka nad kotem

Koty to z zasady najbardziej niezależne zwierzęta domowe. Same potrafią zadbać o siebie, jeśli chodzi o higienę czy pielęgnację futerka. Warto jednak podkreślić, że tylko na pozór są to czworonogi całkowicie niezależne od swoich właścicieli. W rzeczywistości koty przebywające w domu potrzebują takiej samej opieki, troski czy ochrony jak inne zwierzęta domowe. Warto zatem wspomnieć o kilku istotnych sytuacjach, w których pupil z pewnością nie poradzi sobie sam. Obok obowiązku pojawia się jednak oczywiście aspekt związany z kontaktem pomiędzy właścicielem a kotem. Należy bowiem podkreślić, iż często kupowanie przysmaków czy wyczesywanie futerka wcale nie jest potrzebne do prawidłowego funkcjonowania pupila. Niemniej jednak troska człowieka nierzadko podoba się zwierzęciu, a dodatkowy smakołyk w jego misce czy codzienna pielęgnacja sierści z pewnością przypadną czworonogowi do gustu.

Wysoka temperatura a samopoczucie kota

Lato oraz wysoka temperatura na dworze czy w domu mogą negatywnie odbijać się na samopoczuciu czy nawet zdrowiu każdego zwierzęcia. Warto zatem zadbać o to, by choć trochę ochłodzić pupilowi życie podczas upalnych dni. Wbrew pozorom wcale nie trudno zadbać o to, by kotom zrobiło się nieco chłodniej. Niektórzy właściciele – posiadający długowłose zwierzaki – decydują się na strzyżenie. Warto jednak pamiętać, by nie eksperymentować samodzielnie i zabrać kota do specjalnego fryzjera. Jest to ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale także z uwagi na bezpieczeństwo – wyrywający się kot może zranić siebie lub człowieka. Bardzo ważnym aspektem podczas upałów jest oczywiście miska z czystą wodą. Jeśli kot lubi przebywać w różnych miejscach, warto rozstawić kilka miseczek. Wszystko po to, by zwierzę uzupełniało regularnie płyny. Dobrym sposobem na ochłodzenie wody jest wrzucenie do niej kostek lodu. Zimna woda ochłodzi organizm kota na dłużej. Przed wyjściem z domu warto zasłonić okna, ponieważ popołudniami słońce zaglądające do naszych domów może znacznie zwiększyć panującą tam temperaturę.

Kocia kąpiel

Koty z reguły myją się same, ale w niektórych przypadkach właściciel musi interweniować. Najrzadziej „kocia kąpiel” przydarza się kotom domowym. Na ogół to zwierzęta organizujące sobie wycieczki po osiedlu czy okolicy wracają do domów brudne, umazane nieznaną substancją lub zranione. W takich przypadkach kąpiel często okazuje się ostatecznością, ponieważ pupil nie „doprowadzi się do porządku” samodzielnie. Warto oczywiście podkreślić, że nawet koty przebywające wyłącznie w pomieszczeniu domowym mogą poważnie się ubrudzić. Nie ma w tym jednak niczego dziwnego, ponieważ ich skłonność do pakowania się w kłopoty zazwyczaj jest co najmniej ponadprzeciętna. Podczas organizacji kąpieli dla kota trzeba skupić się na kilku ważnych aspektach. Przede wszystkim nie można pupila wystraszyć czy zniechęcić. Przygotowana woda (ani za zimna, ani za gorąca) powinna znaleźć się w misce. Koty z reguły uwielbiają wskakiwać do takich przedmiotów, więc miska sprawdzi się bardziej niż wanna czy brodzik. Woda nie powinna sięgać kotu wyżej niż do połowy łap. Dzięki temu zwierzak będzie czuł się w miarę bezpiecznie. Podczas kąpieli dobrze poprosić kogoś o pomoc. Istnieje bowiem ryzyko, że kot będzie próbował uciec. Po stresującym wydarzeniu trzeba pupila osuszyć. Warto dać mu również ulubiony przysmak, który choć trochę zniweluje niezbyt przyjemne wspomnienia. Choć większość kotów nie przepada za kąpielą, istnieją również wyjątki obalają tę regułę. Podczas przygotowywania kąpieli warto pamiętać również o specjalnych szamponach dla kotów. Zwykłe produkty przeznaczone dla człowieka szkodzą skórze zwierzaków.

Szczotkowanie futerka

poznańCzesanie kociej sierści w większości przypadków nie jest koniecznością. Wyjątkiem są oczywiście koty długowłose, o których futerko trzeba dbać w zasadzie każdego dnia. W innym przypadku włosy mogą się poplątać, a wtedy nierzadko ostatecznym rozwiązaniem jest ich obcięcie. Jeśli chodzi o zwierzaki krótkowłose, te ostatnie często uwielbiają być wyczesywane. Na rynku można dzisiaj znaleźć specjalne szczotki dla kota, charakteryzujące się bardzo często metalowym włosiem. Dzięki takiemu zastosowaniu sierść lepiej się wyczesuje, a kot odczuwa przyjemność z czesania. W kontekście czesania trzeba wspomnieć również o tym, że regularne zabiegi pielęgnacyjne przyczyniają się do poprawy zdrowia i samopoczucia zwierzęcia. Nieczesany kot połyka większość sierści podczas mycia. To z kolei wpływa negatywnie na jego układ trawienny. Usuwanie zbędnych włosów za pomocą szczotki z pewnością jest bardziej wskazanym rozwiązaniem.

Karma dla kota

Bardzo ważnym aspektem posiadania kota jest oczywiście odpowiednie żywienie domowego pupila. Niestety wiele osób nie zwraca uwagi na to, co podaje się na co dzień zwierzakowi. W efekcie nieprawidłowa dieta może prowadzić do wielu chorób. Szczególnie w przypadku kotów wykastrowanych, których pokarm znacznie różni się od jedzenia innych zwierzaków. Należy przede wszystkim pamiętać o tym, że kupowanie pokarmów w sklepach zoologicznych z pewnością jest lepszym rozwiązaniem niż wybieranie popularnych puszek i paczek ze znanych sieciówek spożywczych. Jeśli nie mamy czasu na zakupy w sklepie zoologicznym, karmę możemy zamówić przez internet. W ostatnim czasie sklepy zoologiczne online rozwijają się bardzo prężnie.

Opieka nad kotem to nie tylko obowiązek, ale także przyjemność. Na pozór niezależne zwierzęta za troskę i uczucie są w stanie bardzo przywiązać się do swojego właściciela.

Komentarze wyłączone.