Czy warto otworzyć własne biuro tłumaczeń?

Czy warto otworzyć własne biuro tłumaczeń?

W ostatnim czasie na rynku zaczęło działać coraz więcej biur tłumaczeniowych. Jest to związane z faktem, że również bardzo dużo osób z nich korzysta. Nasza gospodarka cały czas się rozwija, polskie firmy nawiązują kontakty biznesowe z innymi krajami, także do Polski przyjeżdża wiele nowych przedsiębiorstw, a w takich przypadkach często pojawia się bariera językowa, jeśli chodzi o porozumiewanie się. Dlatego też tłumaczenia, zarówno te pisane, jak i ustne są coraz chętniej wybierane. Czy w takim razie warto zakładać w obecnej sytuacji własne biuro tłumaczeń?

Przypatrzmy się tej kwestii nieco bliżej, ponieważ wielu absolwentów filologii zastanawia się nad takimi rozwiązaniami. Przede wszystkim trzeba dokładnie określić, czy rzeczywiście tłumaczenia są tym, czym chcemy się zajmować. Nie każdy wykonuje je najlepiej, a trzeba pamiętać, że przekład to nie tłumaczenie słowo w słowo, ale poszukiwanie znaczeń oraz praca o wiele cięższa, jeśli chodzi o teksty, które mają wyższy poziom skomplikowania. Na przykład tłumaczenia techniczne, które są także wykonywane bardzo często, wymagają nieraz bardzo zaawansowanej wiedzy z zakresu danej dziedziny. Trzeba pamiętać o tym, że nawet po ukończeniu studiów filologicznych można nie dysponować odpowiednim przygotowaniem, aby zajmować się tego rodzaju przekładami. Najczęściej zabierają się za nie specjaliści z danej dziedziny, więc trzeba też dokładnie pamiętać o tym, aby nie rzucać się od razu na głęboką wodę. Jeśli interesuje nas bycie tłumaczem i założenie własnego biura, wtedy interesującą perspektywą jest praca jako tłumacz przysięgły.

W tym przypadku trzeba pamiętać, że konieczne jest posiadanie odpowiednich uprawnień, a więc zdanie państwowego egzaminu, który do najłatwiejszych nie należy. Niemniej jednak specjalizując się także w tłumaczeniach pod przysięgą, będzie można zyskać większą liczbę klientów. Zatem warto otworzyć własne biuro tłumaczeniowe, ale tylko wtedy, gdy czuje się, że będzie to strzał w dziesiątkę i będzie się stale doskonaliło swoje umiejętności.

Komentarze wyłączone.