Dlaczego wybierać tapety?

Dlaczego wybierać tapety?

Marzysz, żeby zmienić coś w wystroju wnętrz swojego mieszkania, ale nie wiesz co? Zdecyduj się na nowe stare trendy! Nie wiesz o co chodzi? Przypomnij sobie wytapetowane pokoje, korytarze, kuchnie i sypialnie sprzed kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat. Moda, w każdy przypadku, lubi do nas wracać i tak też stało się w kwestii tapety. Tapety, która, podobnie jak dawniej, również i dziś króluje w niejednym domu, mieszkaniu, ale też w restauracjach, hotelach, sklepach i wielu innych miejscach użyteczności publicznej. Współczesne tapety dzięki innowacyjnym technologiom i nowatorskim rozwiązaniom doskonale sprawdzają się w każdego rodzaju wnętrzach. Warto zdecydować się na ten sposób dekorowania ścian, ponieważ niewielkim kosztem i stosunkowo małym nakładem pracy można diametralnie odmienić wygląd swojego mieszkania, nadać mu nowy charakter i wyraz.

Dzisiaj bardzo dużą popularnością cieszą się tapety, które maja wyraźnie widoczną strukturę. Można więc nie tylko na nie patrzeć, ale również dotykać je. Specyficzna faktura sprawia, że są jeszcze bardziej interesujące niż tradycyjne. Nie trzeba obawiać się, że takie tapety sprawiają trudności w kwestii utrzymywania ich w czystości. Wbrew pozorom, można je czyścić za pomocą wilgotnej szmatki. Trzeba jedynie pamiętać, by ich za mocno nie zmoczyć. Równocześnie wątpliwości nie ulega fakt, że zdecydowanie łatwiej jest czyścić tapety, które mają gładką strukturę, a szczególnie te, które są lakierowane. Nie dość, że bez przeszkód można je szybko i wygodnie czyścić, to w dodatku brud i kurz nie osiada się na nich tak łatwo, jak w przypadku tapety, która ma wyczuwalną strukturę lub jest wykonana z weluru i tym podobnych materiałów. Bo, trzeba wiedzieć, że i takiego rodzaju tapety można znaleźć niemal w każdym sklepie.

tapety dla dzieciDecydując się na wytapetowanie mieszkania, domu, restauracji, sklepu, hotelu czy jakiegokolwiek innego wnętrza, należy kierować się tymi samymi zasadami, co w przypadku doboru farb ściennych i innych materiałów służących do wykańczania ścian. Bowiem, rzecz w tym, by optycznie nie zmniejszyć wnętrza, szczególnie, jeśli jest ono niewielkich rozmiarów. W związku z tym, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach i kierować się nimi podczas kładzenia tapety. Należy bowiem unikać intensywnych, ciemnych i rzucających się w oczy barw. Podobnie jest ze wzorami na tapetach. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest jasna, pastelowa kolorystyka o neutralnym charakterze, dzięki czemu nie tylko pasuje do wszystkiego, ale również sprawia, że przestrzeń wydaje się być większą, niż jest w rzeczywistości. Zatem, optycznie ją powiększa. Wzornictwo również nie może być zbyt przytłaczające. Najbardziej odpowiednie są proste, wręcz geometryczne kształty. Nie można przesadzać z ich ilością na ścianach oraz wielkością. Fatalnym rozwiązaniem są wielkie kwiaty lub drobne, ale gęste motywy, na przykład również kwiatowe. Dla wszystkich tych osób, które obawiają się nudy i chcą w jakiś sposób podkreślić wystrój wnętrza, istnieje doskonałe rozwiązanie. Wystarczy przeznaczyć jedną ścianę, lub jej wybrany fragment, do tego, aby położyć na nim tapetę wyróżniającą się spośród pozostałych intensywną, odważną kolorystyką lub dużym, wręcz bogatym wzorem. Robi się to dokładnie w taki sam sposób, jak w przypadku malowania ścian farbami, kiedy, na przykład trzy siany są śnieżnobiałe lub kremowe, a czwarta intensywnie czerwona. Takie rozwiązanie nie zagrozi małej przestrzeni i nie pomniejszy jej optycznie. Wręcz przeciwnie, pomieszczenie zyska głębie, charakterystyczny wyraz.

Być może nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że tapetować można nawet te pomieszczenia, w których zazwyczaj panują niemal ekstremalne warunki spowodowane zbyt wysokim poziomem wilgocie, dużą ekspozycja na światło słoneczne, wysoką częstotliwością pojawiania się zabrudzeń na ścianach lub wieloma innymi czynnikami. W związku z tym, śmiało można decydować się na położenie tapety w takich pomieszczeniach, jak kuchnia, łazienka czy przedpokój. Propozycje różnorodnych tapet można znaleźć na stronach internetowych. Wybór jest rzeczywiście dość obszerny. Co więcej, istnieją nawet specjalne motywy, które powstały z myślą o tego rodzaju specyficznych przestrzeniach. A co najlepiej się w nich sprawdza? W przypadku kuchni dobrym pomysłem jest tapeta na ścianę we wzory geometryczne lub motywy nawiązujące do jedzenia. Łazienka to miejsce, w którym relaksujemy się, w związku z tym dobrze sprawdzi się tam kolor niebieski, kolory ziemi, ale również wzory geometryczny, które są niezwykle uniwersalne i pasują dosłownie wszędzie. Przedpokój z kolei to swego rodzaju przedłużenie tego, co znajduje się na zewnątrz. W związku z tym, tapety umieszczane w korytarzach mogą imitować cegłę, biały tynk albo drewno. W rzeczywistości jednak można decydować się na wzory i kolory, jakie tylko się chce. Sklepowe półki uginają się pod ciężarem licznych rolek tapet, z których każda jest zupełnie inna i niepowtarzalna. Wszystko bowiem zależy od gustów, z którymi przecież się nie dyskutuje.

Jest jeszcze jedna niezwykle istotna rzecz, o której warto pamiętać, jeśli już podejmie się decyzję o położeniu tapety. Tapetowanie nie należy do najwygodniejszych czynności, a już na pewno nie warto decydować się na przyklejanie tapety w pojedynkę. Wówczas można narobić wiele szkód, a efekt końcowy może daleko odbiegać o zamierzonego. Jeśli nie mamy możliwości zatrudnienia fachowca, warto poprosić o pomoc kogokolwiek, kto nam pomoże. Dzięki temu tapetowanie ścian stanie się szybkie, sprawne, a być może nawet przyjemne. Warto również pomyśleć o „siostrze” tradycyjnej tapety, jaką jest fototapeta.

Komentarze wyłączone.